title
משק ילדים
משק הילדים


קיום משק ילדים בקיבוץ הוא כבר לא דבר מובן מאליו. בבארי משק ילדים שצמח והוסיף חיות ותחומי עניין בכל גילגוליו, ועם זאת, הציר שלו ממשיך לסבוב במשך כששים שנות קיומו סביב חינוך הילדים. משק הילדים בבארי שייך למערכת החינוך והוא מלמד את הילדים והנערים עבודה ואחריות ונותן להם אפשרות להכיר בעלי חיים וליצור עמם מגע ישיר.
בשעות הפנאי זהו אחד ממקומות ביקור החובה למבקרים, והוא מהמקומות האהובים ביותר בבארי על משפחות וילדים שבאים לשחק ולהתרועע עם בעלי החיים. ריאה ירוקה ומוצלת המשקיפה על שדות הנגב. משק הילדים כולל חממת שתילי בית, בוסתן עצי פרי, זולת אירוח בחורשת עצי תות שבריכות קטנות מפכפכות בה והיא משמשת גם לאירוח ואירועים, דיונת חול כיפית ( הכל בעיני המסתכל, אבל אם הוא בגובה כמטר- אז מאד), גינת ירק קהילתית, ו'ערוגות הבושם- גינת תבלינים ובה פינות ישיבה.
במרכז פינת החי נמצאת 'ספינת הפיראטים'- מתקן משחקים גדול על הדשא המרכזי מעל בריכת ברבורים וברווזים. את הדשא מקיפה במעגל מדרכה מצוירת בחלקה ומלבד החיות המשוטטות חופשי ( ברווזים ובעלי כנף ידידותיים) או בתאים ובכלובים, ימצא בה המבקר חי בר צנוע לחיות בר חביבות,  צפארייה ותצוגת זוחלים.
.
ואלה שמות..

משק הילדים נוסד באמצע שנות החמישים בין האחראים עליו, שכל אחד מהם נתן לו את מיטב מרצו וכישרונו וחינך דורות של ילדים, נזכיר את אליהו גת שהצליח להקים יש מאין בתקופה דלת תקציבים, והחזיק עדר עזים חולב שאת רווחיו השקיע בפיתוח המקום, את
רוני אלון שבנה את החי- בר במקום החדש והתמחה בטיפול בעלי חיים, ואת ארז מנור בפינת החי ורמי גולד בגן הירק שבימיהם הורגשה תנופת בניה וצמיחה ומוסדה העבודה עם הילדים מגילאי הפעוטונים.
כיום אחראית איילת גודארד, שפתחה בו פעילויות ופינות והגדירה אותו כמכלול. המוטו שלה: "בעלי החיים, הטבע והסביבה- פלטפורמה חינוכית מגוונת לכל אחד בהתאם לגילו."


סדר יום

בבקרים מטיילים לכאן ילדי הגנים והפעוטונים לפעילות העשרה שבועית בנושאי סביבה, קיימות וכמובן- טיפול בבעלי החיים.
בשעות הצהריים מגיעים ילדי בית הספר ( עד כיתה ה') לאחר הלימודים לפעילויות שבועיות בתכנים המותאמים להם: מדע, רוחות השמים, הנבטה, איסוף ביצים והדגרה, תצפיות מכרסמים וידע כללי בתחומי הסביבה.
באותן שעות באים גם ילדי כיתה ו' והנעורים לעבודה.   נערים ונערות בוגרים מהם בוחרים במשק הילדים מבין כל ענפי הקיבוץ. 
הם לומדים לעבוד בצוות, להתלבש בביגוד מתאים, ומתנסים בכלים שונים. עובדים בבוסתן, בזולה, מטפלים בבעלי החיים ועוסקים בבניה ותחזוקה.
בתום הפעילויות, בשעות אחרי הצהרים באות משפחות ליהנות משלוות המקום מחווית השהיה במחיצת בעלי החיים ולמשחק בשטח פינת החי.

פעילויות תקופתיות:

מדי פעם נערכות פעילויות למשפחות אחרי הצהריים.
בשתי העונות האחרונות של 'דרום אדום' נפתחה פינת החי לתקופה קצרה למבקרים בתשלום (נוח יחסית) תחת המטריה הרחבה של המיזם התיירותי. מאות תיירים חובבי כלניות המשיכו בה את הבילוי בפינת החמד הפרטית של אנשי בארי.

הכל כלול

במשק הילדים כלולים: פינת חי, זולה, בוסתן וגינת תבלינים, חממת שתילי בית וגינת ירקות קהילתית.
בפינת החי נמצא: חי בר, צפארייה, תצוגת זוחלים, מתקן משחקים.
בעלי חיים: זוחלים, מכרסמים, קופים, חוטמנים, למורים, שרקנים וארנבונים, בהמות, עזים, ובעלי כנף ממינים וסוגים רבים- ברבורים, ברווזים, תרנגולות , תוכים, שלווים ועוד..
עובדים: איילת, עופרה קידר, האחראית על הטיפול בחיות, שמיל שבא להדרכות ועבודה עם הילדים במשרה חלקית, ונערים בכיתות ו'- יא' ורוני אלון בייעוץ.